Sír a kisbabám! Mit tegyek?
Hogyan ismerd fel, mire van szüksége a babádnak, és hogyan támogathatod őt szeretettel a megnyugvás felé.
Abban a kultúrában, amiben élünk, a sírás (és később, a dackorszakban megjelenő, “hisztinek” nevezett jelenség) évszázadok óta egy nemigen értett, elfogadott érzelemkifejezési mód.
Válaszkész szülőként is azt tanuljuk, hogy a gyereksírás bajt, gondot jelez, az a gyermekünknek nem jó, síró kisbabánkat gyorsan meg kell vigasztalnunk, baját gyorsan orvosolnunk. És ez igaz is, az esetek jó nagy részében. Szülőként az a feladatunk, hogy a kisbabánk szükségleteit kielégítsük, olyan gyorsan és olyan pontosan, amennyire ez lehetséges. Néha azonban nehéz kitalálni, mi a valódi szükséglete a kisbabánknak, és ez érthető.
Honnan tudhatod, hogy mire van szüksége valójában a kisbabádnak?
👉 Először mindig azt kérdezd magadtól, hogy van-e a babádnak valamilyen fizikai szükséglete, és válaszolj aszerint a sírásra: vedd a karodba, etesd meg, pelenkázd át, öltöztesd át, ha fázik vagy melege van, vagy vidd el onnan, ahol túl sok az inger. Ha gyermeked ezek után megnyugszik, teste ellazul, légzése lassul, tekintete élénk, éber lesz, vagy éppen pihentető álomba szenderül, megtaláltad a sírás okát.
👉 Sok kisbaba azonban azután is sír vagy nyűgös, hogy minden szükségletét kielégítettük. Ennek az az oka, hogy a kisbabák a világhoz való alkalmazkodás során nagyon sok ingerrel találkoznak, és mivel különösképpen sebezhetők, ezen élmények hatására sok fájdalmas érzés, stressz gyűlik fel a testükben. Ezt a fajta sírást, ami hathetes kor körül tetőzik, és naponta akár több órán keresztül is eltarthat, sokan “hasfájós” sírásnak nevezik. Ha arra gyanakszol, hogy kisbabádnak egészségügyi problémája lehet, látogasd meg a háziorvosotokat, ő majd segít eldönteni, hogy erről van-e szó.

Ha ilyen problémát nem találnak, akkor a sírás természetes stresszoldó folyamatával kisbabád minden bizonnyal a világhoz való alkalmazkodásból fakadó érzelmeit szeretné kifejezni, így feldolgozni. Ez a sírás nem a fájdalomnak, hanem már a fájdalmas érzésekből való gyógyulásnak a jele. Ilyenkor elég nagy szeretettel egyszerűen a karodban tartani őt, és meghallgatni a sírását, azaz meleg odafordulásoddal engedni, hogy addig sírjon, amíg ez a veleszületett stresszoldó folyamat végbemegy. Ezt nevezzük a Kapcsolódó Nevelésben a sírás meghallgatásának.
Fontos, hogy a sírásnak ez a fajta szeretetteli meghallgatása nem sírni HAGYÁS. Igen, a kisbabád sír. De te nem hagyod magára ebben, hanem éppen a figyelmes közelségedben történhet meg az a természetes stresszoldó folyamat, amire szüksége van ahhoz, hogy kifejezze, ezáltal feloldja a világhoz való alkalmazkodásből fakadó, feszítő érzéseit, így minél kiegyensúlyozottabb lehessen a mindennapokban.
A Steps&Play platformján erről is találsz további információkat és hasznos korosztályos játékos videókat. Ha pedig úgy érzed, még kérdésed van, és személyes támogatásra van szükséged, akkor a Kapcsolódó Nevelés szemléletmódja lehet a neked való választás.
#baba #fejlődés #sírás #érzelmifejlődés # ingerek #érzelmek #figyelem #szülőisegítség #stepsandplay